Akční filmy

Žánr akčních filmů je v podstatě novinkou ve filmové tvorbě. Období před druhou světovou válkou ve filmové tvorbě nezaznamenalo nic, co by akční filmy připomínalo.

Ano, sice se tu jsou válečné filmy, počátky westernů, ale děj těchto filmů nebyl založen na přestřelkách a speciálních efektech. Největší boom akčního filmu byl v 80. letech 20. století a to právě díky rozvoji speciálních efektů. Ty umožnily, že se na plátně ocitá jeden výbuch za druhým a hlavní hrdina nejlépe se zbraní v ruce a křehkou kráskou po boku, je nadzvedáván tlakovou vlnou a napíná své vypracované tělo při úspěšně natrénovaném dopadu.

Atributy akčního filmu jsou přestřelky ideálně s automatickými zbraněmi, zápasy muže proti muži vedené některým z profanovaných bojových umění, které ovládá hlavní protagonista a také nesmí být opomenut blonďatý či tmavovlasý protějšek hlavního hrdiny. Tento protějšek umožňuje ještě více vyniknout formě hlavního hrdiny.

Některé filmy mají takovou oblíbenost, že se buď natáčí jejich remake nebo se některé postavy, především mimozemské bytosti, dostávají do dalších filmových zpracování. Kompletní sady vychází v kolekcích na DVD či Blu-Ray.

Akční film je a není samostatným filmovým žánrem. Obvykle ho doprovází ještě zařazení do dalších žánrů, ať je to thriller, sci-fi, dobrodružný film či komedie.